6.3.2017 / Gösterim Sayısı : 233

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Milas Tarım Fuarında Çiftçilere Ödüllerini Verdi.

#buzağı güzellik 2017

Muğla İli Milas İlçesinde 8. incisi düzenlenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarında bu yıl da geleneksel hale gelen 4. Dişi buzağı güzellik yarışması düzenlendi. Büyük ilgi gören yarışma küçük çocukların ve buzağıların renkli görüntülerine sahne oldu.

Yarışmanın açılış konuşmasını yapan Milas Süt Birliği başkanı Ali İhsan Gezgin, üreticilerine hizmet sunmaya son hız devam edeceklerini ve halkımızın yarışmaya ilgilerinden dolayı teşekkürlerini dile getirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mehmet İdar da yaptığı konuşmada Milas'ın tarım potansiyelinin çeşitliliğinden ve üretimdeki katkılarından söz ederek her geçen gün büyüyerek devam eden fuar kapsamında sivil toplum temsilcileri ile yaptığımız etkinlik ve yarışmaların renk kattığını dile getirdi. Yarışmacılara başarılar dileyerek sözlerini tamamladı. Yarışmaya 9 çiftçi buzağısıyla katılarak, yapılan değerlendirme sonucu Aynur Akpınar'a ait 9 nolu buzağı birinci, Zekeriya İri'ye ait 4 numaralı buzağı ile ikinci, üçüncülüğü ise Okay Kaya'ya ait 3 numaralı buzağı dereceye girdi. Birinciye 1500 TL, ikinciye  1200 TL, üçüncüye 1000 TL değerinde hediye çeki verilerek tüm katılımcılarda 750 TL hediye  çeki ile ödüllendirildiler.   

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu fuar alnında halkı selamladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Muğla İli Milas İlçesinde bu yıl 8. düzenlenen Uluslararası Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarını ziyaret etti. Yoğun bir kalabalık ve ilgiyle karşılanan Bakan Soylu vatandaşlarla sohbet etti, fuar hakkında bilgi aldı.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Milas Süt Birliği tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen 4. Dişi Buzağı Güzellik Yarışmasına katılan Bakan Soylu, fuar alanında halka seslendi. Yaptığı konuşmasında dünyanın hem arazisi hem kaynaklarıyla tüm insanlığa yetebileceğini, Türkiye'nin 78,5 milyon hektar arazi üzerine kurulu bulunduğunu, bunun 24 milyon hektarının ise özellikle tarıma elverişli olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son zamanlarda çok önemli adımlar attığını ve ciddi bir farkındalık oluşturduğunu kaydeden Soylu, "Türkiye olarak hem çiftçilerimize sağladığımız desteklerle hem de tarımsal arazilerimiz üzerinde koruyucu ve geliştirici tedbirlerle doğru üretim planlamalarıyla iklim avantajlarını kullanarak, gelecekte ülkemizi gıda noktasında sıkıntı yaşamayacak bir noktaya kavuşturmuş olacağız." dedi. Gelecek yıllarda dünyada gıda göçleri yaşanabileceğini vurgulayan Soylu, cep telefonu ve lüks araçların insanların karnını doyurmadığını, tarım fuarlarının bu anlamda önem taşıdığını kaydetti. 

Türkiye'de çiftçilerin, üreticilerin çok önemli bir yeri olduğunu anlatan Soylu, "Bizi yok sayanlara, bizi bir şekilde 'Bu memleketi size idare ettirmeyeceğiz' diyenlere karşı sakin duruyoruz. Şiddete başvurmuyoruz, silah göstermiyoruz. Bize ne yaparlarsa yapsınlar hiçbir oyuna girmiyoruz. Hangi oyunu kurarlarsa kursunlar, hiçbirisine tenezzül etmiyoruz. Dimdik ayakta duruyoruz. Reyimizle oyumuzla sandığımızla beraber demokrasimize sahip çıkıyoruz diyorsunuz. Bu yıllardan beri böyledir. Çok acılar çektiniz, çok ıztıraplar çektiniz. Bu ülkede sabah kalktınız darbe oldu, sabah kalktınız dolar ve avro üzerinden, döviz üzerinden ekonomik krizler oldu." diye konuştu.

Bakan Soylu, konuşmasının ardından  fuar alanında düzenlenen 4. Buzağı Güzellik Yarışması'nda dereceye girenlere ödüllerini verdi. 

''