6.12.2017 / Gösterim Sayısı : 154

Seydikemer’de Zeytinlikler Bakla Ve Fiğ Ekilişiyle Islah Ediliyor

#seydikemer yeşil gübre

Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca İlçemiz merkez ve mahallerinde çiftçilerin ihtiyaçları doğrultusunda kurulan 80'in üzerindeki demontrasyonlardan elde edilen başarılı sonuçlar çiftçilerimizce yoğun ilgi görüyor.

Bu amaçla Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden temin edilen bakla ve adi fiğ tohumları Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca Ekim ayı sonunda; 6 çiftçimizin 45 dekar zeytin bahçesine bakla, 7 çiftçimizin 19 dekar zeytinlik ve 17 dekar tarla alanına adi fiğ yeşil gübreleme amaçlı ekimi yaptırıldı.

Baklagillerle yeşil gübreleme; Toprağa organik madde ve azot sağlamakta, toprağın fiziksel ve kimyasal yapılarının düzelmesine yardımcı olmakta, toprakta humus birikimi sağlamaktadır. Mikrobiyal faaliyetleri artırarak toprağın biyolojik özelliklerinin düzelmesine ve topraktaki hava- su dengesine yardımcı olmaktadır.

Islah çalışmalarında sayısız faydası olan baklagil bitkilerin azot içeriklerinin en yüksek olduğu çiçeklenme döneminde sürülerek toprağa karıştırılması gerekiyor ve bu işlemin 2018 yılı Nisan ayı başında yapılması düşünülüyor.


''