T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı Boğalar Yörük Şenliği’nde İl Müdürlüğü olarak “Tarım Çadırı” açtık.

Yayın Tarihi : 25.7.2017

Muğla'nın Seydikemer ilçesi Boğalar Mahallesi'nde Yörük Türkmen Kültür Şöleni kapsamında bu yıl 19.'su düzenlenen şenliğe Başbakan Binali Yıldırım'da katıldı. Başbakan Yıldırım'a şölende; eşi Semiha Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Muğla Valisi Esengül Civelek, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Denizli Valisi Hasan Karahan ve protokol üyelerinin yanı sıra milletvekilleri ile kamu yöneticileri eşlik etti.

Başbakan Yıldırım, şenlik açılışı kapsamında 24 Oğuz boyu bayrağı ile Türk bayrağını göndere çekerek yaptığı konuşmaya "Hava sıcak sizler daha da sıcaksınız, bu güzel yaylaların, rengi neşesi Anadolu'nun can damarı Yörük Türkmen kardeşlerim" sözleriyle başladı ve şöyle devam etti; "Anadolu'nun yurt olmasında en büyük katkı sizin. Şimdi hep birlikte ecdattan kalan bu topraklara sahip çıkmanın mücadelesini veriyoruz. Kardeşlik ruhunu canlı bir şekilde korumanın gururunu birlikte yaşıyoruz" dedi.

Birlik ve beraberlik vurgusu da yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye, bölgesinin Osmanlı coğrafyasının en önemli ülkelerinden birisidir. Çok zor bir coğrafyada, barışın istikrarın adı olan Türkiye'de, bu coğrafyanın insanları, örnek bir insan vizyonunu ortaya koyuyor. Bize düşen birlik ve beraberlik ruhumuzu muhafaza ederek ülkemizi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin de ilerisine taşımaktır. İçeride birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Birliği beraberliği güçlendirmenin, muhafaza etmenin yolu, ortak değerlerimiz etrafında kenetlenmek ve birlikte gelecek hedeflerimize kilitlenmektir. Bizim için bu ülkenin her bir ferdi aynıdır, başımızın tacıdır. Biz sadece İstanbul'u, İzmir'i, Ankara'yı değil Hakkâri'den Edirne'ye Mersin'den Samsun'a Yozgat'tan Muğla'ya 81 vilayeti sevgiyle kucaklayıp 780 bin kilometrekare vatan toprağını aynı ruhla sahipleniyoruz" dedi.

Şenlikte Zeybek ve Makedonya Yörükleri Folklor ekipleri gösteri yaptı. Antalya Olgunlaştırma Enstitüsü'nde hazırlanan Teke Yaylası'nın 200 yıllık giysilerinin defilesi yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgisini çeken Tarım Çadırımızda ise gelen misafirlerimize basılı yayınlarımız dağıtıldı.