T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Muğla'da Zeytin Sineği Kontrolü

Yayın Tarihi : 25.8.2017

İlimizde zeytin verimi geçen yıllara göre çok daha moral verici durumdadır. Son yıllarda üst üste ürün vermeyen Menteşe İlçesi gibi yüksek ve iç kesimlerde bu yıl zeytin verimi çok iyi düzeyde olup, sahil kesimlerinde ise lokal olarak değişmekte düşük ve verimli olan bahçeler bulunmaktadır. Genel olarak ürün hasadının geç yapıldığı (Şubat-Mart aylarına) bahçelerde ertesi yıl verim düşüklüğü görülürken, hasadın kasım ayında yapıldığı, bol hayvan gübresi uygulanan bahçelerde verimin ertesi yılda çok iyi olduğu gözlenmiştir.

Halk arasında zeytin kurtlanması olarak bahsedilen husus, Zeytin sineğinin (Bactrocera oleae) zeytin meyvelerine yumurta bırakması ve bu yumurtalardan çıkan larvaların (kurtçukların) meyvede beslenerek zarar oluşturması ve zeytinyağında asitliğin artması gibi olumsuzluklar oluşturmaktadır. Bu nedenle Zeytin Sineği zeytinin ana zararlısı olup yoğunluğunun izlenmesi, kontrolü ve mücadelesi önem arz etmektedir.

İl ve ilçe müdürlüklerimizce konu sorumlusu personel tarafından, zeytin bahçelerinin yoğun olduğu mahallelerde belirlenen uygulama bahçelerinde kurulan besi tuzağı, feromon tuzağı ve meyve vuruk %'si gözlemlenerek populasyon artışı olması durumunda muhtarlıklar aracılığıyla üreticilerimize mücadele duyuruları yapılmaktadır. Temmuz ayı itibariyle izlenmeye başlanan zeytin sineği yoğunluğu konusunda bölgesel olarak değişmekle birlikte genel olarak önemli düzeyde sorun oluşturmamıştır.  Hasat zamanı olan kasım ayına kadar zeytin sineği ile ilgili gözlemler devam edecektir.