T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Su Ürünleri Eşleştirme Projesi Toplantısı Gerçekleştirildi...

Yayın Tarihi : 22.9.2017

Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya Krallığı arasında yürütülen "Eşleştirme Projesi" Türk Balıkçılık Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi kapsamında yapılan bir projedir. Amacı Türk Balıkçılık Yönetim Sistemi'nin Ortak Balıkçılık Politikası'na uyumlu olarak güçlendirilmesidir.

Bu amaca ulaşmak için;

  • Balıkçılık izleme, Kontrol ve Gözetim sisteminin yasal ve teknik kapasitesinin arttırılması,
  • Yasadışı, kayıtdışı ve düzenlenmemiş avcılığa karşı daha caydırıcı yönetim tedbirlerinin geliştirilmesi,
  • Mevcut ulusal balıkçılık veri toplama sisteminin (iç su balıkçılığı ve su ürünleri yetiştiriciliği de dahil olmak üzere) geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 Bu bağlamda Bodrum Ticaret Odasında yapılan toplantı  Fethiye İlçemizde de gerçekleştirildi.  AB' ne üye devletlerin Bakanlıklarından ve İspanya Su Ürünleri Araştırma Enstitüsünden gelen uzman; İspanya Galicia Kabine Sekereteri Antonia Fernandez Basanta, CETAL Vakfı Direktörü ve eski Balıkçılık Bakan Yardımcısı Andres Hermida Trastoy, İspanya Oşinografi Okyanus Bilim Enstitüsünden Deniz Biyoloğu Enriquede Cordenos ve İspanya Tarım Bakanlığından Balıkçılık Ekonomisti Borja Carmona sunumlarıyla toplantıya katıldı. Bakanlığımız İl ve İlçe Personeli, paydaşlar ve balıkçılar ile karşılıklı soru cevap şeklinde bilgi alışverişi yapılarak eğitmenler tecrübelerini aktardı.