T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Akköprü’de İncir Üreticileri ile Buluştuk...

Yayın Tarihi : 27.9.2017

“İl Müdürlüğümüzce Akköprü Mahallesinde incir üreticilerinin üretim ve pazarlama sorunlarının ele alındığı toplantı yapıldı.”

İlimiz Köyceğiz İlçesine bağlı Akköprü mahallesinde İl Müdürlüğümüzce düzenlenen toplantıya Müdürlüğümüz elemanlarından Mühendis Suat Büyükabalı, Halil Gölcük ile Tekniker Hüseyin Kaçmaz, İlçe Müdürlüğünden Hulusi Atasoy, Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Eşref Tutmuş ve Dr. Birgül Ertan ile üreticiler katıldı.

Toplantı öncesi teknik elemanlarca üretim sahaları gezilerek mevcut durum tespiti yapıldı. İlköğretim Okulunda yapılan değerlendirme toplantısında söz alan üreticiler köyde düz tarım alanlarının olmadığını, köyde doğal olarak yetişen incir çeşitleri bulunduğunu belirterek ticari olarak bu yıl 50 ton civarında üretim gerçekleştiğini söylediler.

Araştırma Enstitüsü elemanlarınca da yetiştiricilik, hastalık ve zararlılar konusunda da sunumlar yapılarak geniş bilgiler verildi. Köyde kapama bahçe bulunmadığından yapılacak çalışmalarla 2 adet demonstrasyon bahçesi kurulması dile getirildi.