T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bilinçli Gübre Kullanımında Eğitimler Verildi...

Yayın Tarihi : 13.10.2017

"İlimiz Menteşe ve Fethiye ilçelerinde bilinçli gübre kullanımına yönelik eğitim seminerleri verildi."

Bakanlığımızca başlatılan "Milli Tarım Projesi" ana bileşenlerinden birisi olan "Milli Tarım İçin Yedi Bölgede Eğitim Seferberliği" kapsamında eğitimler veriliyor. İl Müdürlüğümüz de bu seferberlik çerçevesinde Menteşe ve Fethiye ilçelerimizde eğitim toplantıları düzenledi.

Teknik personel, bayi ve üreticilere yönelik yapılan eğitim toplantılarına Bakanlığımız Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanlığından Dr. Necmi Pilanalı, Ziraat Yüksek Mühendisi Hikmet Güleç, İl Müdür Yardımcısı Muhammet Sevinç, Şube Müdürleri ve teknik personeller ile İlçe Müdürlükleri elemanları ve üreticiler katıldı.

Şube Müdürü Mesut Durmuş'un açılış konuşmasının ardından Dr. Necmi Pilanalı ve Hikmet Güleç birer sunum yaptı. Hikmet Güleç, bilinçli gübrelemenin önemini vurgu yaparak öncelikle konu hakkındaki bakış açımızı değiştirmek gerektiğini belirtti. Güleç" Aslında çok zor olmayan bildiğimiz önlemler var. Konu hakkında uzmanlaşmış ekiplerin görev yapması ve istatistiki bilgilerin devamlı güncel olması gerekiyor. Ayrıca ideal gübreleme için analiz yaptırılması ve buna göre gübre tavsiyeleri yapılması gerekmektedir." Dedi.

Daha sonra söz alan Dr. Necmi Pilanalı, toprağın besin maddesi miktarı ve bitkilere besin maddesi sağlama gücünün belirlenmesi ve buna bağlı olarak uygulanacak gübre cins ve miktarının belirlenmesi, toprak analizinin şart olduğunu belirterek, konunun amacı neden yapıldığı, önemi, alma teknikleri, yanlışlıklar, sonuçların yorumlanması ve gübre önerileri ve yapılan tavsiyelerdeki yanlışlıklar hakkında geniş bilgiler verdi. Bu arada Bakanlık, İl ve İlçe Müdürlüğü yetkililerince Fethiye'de sıvı gübre üreticisi ve ilaç bayileri ile Bodrum, Dalaman ve Milas ilçelerinde bayi denetlemeleri yapıldı.