T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yaraşlı Tiyatro Ekibi Kadın Çiftçilerimiz Ankara’da Ödül Aldı…

Yayın Tarihi : 20.10.2017

Girişimci, önder olan kadın çiftçileri tanıtmak, onların yaptıklarını, ürettiklerini, sorunlarını dile getirmek hem anne hem de üretici olan kırsaldaki kadınları kamuoyunun gündeminde tutarak takdir ve taltif etmek amacı ile her yıl değişik faaliyetlerle 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü kutlamaları yapılmaktadır. 

Bu kapsamda Bilkent Otel'de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca gerçekleştirilen "Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni"ne Cumhurbaşkanın eşi Emine ERDOĞAN başta olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA,  Bakanlık Yetkilileri, İl Müdürleri ve birçok  ilden kadın çiftçiler katıldı.

ERDOĞAN yaptığı konuşmada: "Gayretlerimizin aynı nehire aktığını düşünüyorum, aynı ideali güçlendirdiğine inanıyorum. Bugün burada ödül takdim ettiğimiz her bir kardeşimi tebrik ediyorum. Alın teriniz, el emeğiniz kutsaldır, geleceğimizin teminatıdır. Başarılarınızın devamını diliyorum. Bugüne kadar gösterdiğiniz gayretin artarak devam etmesini umuyorum. Devletimiz her zaman yanınızdadır, alın teriniz emanetimizdir. İnanıyorum ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu destekleri arttıracak, çiftçi kadınlarımızın emeğini ekonomiye kazandıracaktır. Güçlenen kadın aileyi, güçlenen aile de toplumu daha da yüceltecektir."

Konuşmasında tarım alanında kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi ve girişimci kadın çiftçilerin ödüllendirilmesi vesilesiyle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Emine Erdoğan, kadınların evde, işte, tarlada, hayatın her alanında var olduklarına ve birikimlerini ortaya koyduklarına dikkati çekti.

"Her ne kadar bugün 'çalışan kadın' tanımı yaygın şekilde kullanılsa da aslında tarihimizde kadın söz konusu olduğunda çalışan-çalışmayan ayrımı hiç olmamıştır." değerlendirmesinde bulunan Emine Erdoğan, kadınların her zaman üretim hayatının içinde bulunduğunu, ailesinin yüküne omuz verdiğini vurguladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref FAKIBABA, Türkiye'nin gelecek planlamalarında tarımın çok büyük bir yeri olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirterek, bu nedenle kadın çiftçilerin projelerinin desteklendiğini bildirdi.

Bakanlığın kapılarının her zaman kadın çiftçilere açık olacağını vurgulayan FAKIBABA, 2 milyondan fazla kadın çiftçiye eğitim verdiklerini ve başarılı olanları ödüllendirdiklerini ifade etti. Yürütülen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı"nın. 2016 yılı "Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri"nde Türkiye'yi temsil eden iki ulusal projeden biri olduğunu söyledi.

 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü ile ilgili açıklamada bulunan Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş.Fırat ERKAL: "Gerek dünyada gerekse Türkiye'de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal kadınlar oynamaktadırlar. Bugün kırsaldaki kadının yeri ve rolünü temsilen Yaraş Mahallesindeki kadın çiftçilerimizden oluşan tiyatro ekibi oyun sergiledi. Sergiledikleri oyunda bilinçli ve girişimci kadının çiftçinin önemi vurgulandı. Tüm kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlu olsun" dedi.