T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Vali Esengül CİVELEK’ten Kadın Çiftçilere Başarı Dilekleri

Yayın Tarihi : 26.10.2017

Bakanlığımızın "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında, Muğla' da Tarımda kadın çiftçilere yönelik Tarımda kadın girişimcilerin sayısını arttırmak amacıyla 2015 yılında, girişimci ruha sahip 50 kadın çiftçiye 70 saat ve 10 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi. Bu eğitimden elde ettikleri kazanımlarla hazırladıkları projeleri, proje pazarında sundular. 2016 yılında Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projesinde en başarılı il seçilerek Bakanlığımızca Dünya Kadın Çiftçiler Gününde plaketle ödüllendirildi. Samsun ili Çarşamba İlçesinden 44 kadın çiftçi toplam 50 kişi kadın çiftçilerimizin çalışmalarını yerinde görmek ve tanışmak amacıyla Muğla İlini ziyarete geldi. Samsunlu Kadın Çiftçilerle Muğlalı Kadın Çiftçilerimizi buluşturmak ve çalışmalarını paylaşmak amacıyla, Kadın Çiftçilerimizden Harika DURGUT' un yaşadığı ve projesini gerçekleştirdiği köyde bir program düzenlendi. Bu programa Muğla Valisi Sayın Esengül CİVELEK başta olmak üzere, İl Müdürümüz Şakir Fırat ERKAL, Şube ve İlçe Müdürlerimiz, Samsunlu Kadın Çiftçiler ve ilimizin kadın çiftçileri katıldı.

İl Müdürümüz yaptığı konuşmada " Muğla'da girişimci ruha sahip birçok kadın çiftçimizin olduğunu, bu bağlamda 2013 yılından beri Bakanlığımızın proje çalışmaları sonucunda seçilen 8 pilot ilden birinin de Muğla olduğunu belirtti. 2016 yılında 10 kadın çiftçi projesini hayata geçirerek Türkiye'de en fazla projesini hayata geçiren girişimci kadın çiftçisiyle Muğla'nın dikkatleri çektiğini, bu yıl Ankara da yapılan "Dünya Kadın Çiftçiler Günü" kutlamalarına Yaraş Tiyatro Gurubunu oluşturan kadın çiftçilerimizin rol aldığı bir gösteri ile katılım sağlandığını ve Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendinin elinden ödül aldıklarını" kaydetti." Misyonumuzun kadınlarımızı işçi kadın değil de iş kadını yapmak olduğunu" belirten İl Müdürümüz, Samsun' dan gelen misafirlerimize ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Vali Civelek, "Aile içinde kadının rolünü güçlendiren, sosyo ekonomik yönden gelişmelerine katkı sağlayan bu eğitim programlarını aile refahımız ve toplumsal refahımız dolayısıyla ülke kalkınmasına kadınlarımızın katılımı anlamında fevkalade önemsiyoruz. Kadının elinin değdiği her yerde bereket vardır. Sizlere bereketli, sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.

Sayın Valimiz Esengül CİVELEK, programa gösterileriyle renk katan tiyatro grubu Yaraşlı kadın çiftçilere, girişimcilik eğitimi alıp projesini hayata geçiren kadın çiftçilerimize, ayrıca çoğunluğu kadınlardan oluşan S.S Menteşe İlçesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadın yöneticisine belgelerini takdim etti.