T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Damızlık Teke Oğlakları Sahiplerini Buldu

Yayın Tarihi : 26.10.2017

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi Kapsamında, ıslah edilmiş, verim kayıtları tutulmuş ve en yüksek değerlere sahip kıl keçisi ırkından seçilen 6-8 aylık teke adayı oğlaklar, yapılan kura ile belirlendikten sonra, törenle sahiplerini buldu. Düzenlenen törene Vali Yardımcısı Sayın Kamil KÖTEN başta olmak üzere, İl Müdürümüz Şakir Fırat ERKAL, İl Müdür Yardımcımız Enver AYDIN, Şube Müdürleri ve yetiştiriciler katıldı.

İl Müdürümüz yaptığı konuşmada "Küçükbaş bizim için son derece önemli, Anadolu koyun keçi yöresidir, bölgemiz keçi coğrafyasına çok uygun olduğu için çevre illerde yaptığımız araştırmalar sonucunda Denizli'nin Çal ilçesinde "Halk Elinde Islah Çalışmaları Projesinde" yer alan 6 yetiştiriciden Veteriner Hekimlerimiz tarafından 126 adet damızlık teke oğlakları seçilmiş olup 85 yetiştiricimize dağıtımını yapacağız. Amacımız sürülerde verimliliği ve kaliteyi arttırmaktır. Sahiplerine şimdiden hayırlı olsun" dedi.

Vali Yardımcısı Kamil KÖTEN yaptığı konuşmada "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği desteklerle örnek bir teşkilat haline geldiğini, Kıl Keçisi Projesinin bölgemize hem dağlık hem ormanlık olduğu için çok uygun bir proje olduğunu, ıslah edilmiş bir ırk olduğu için sadece kıl değil süt veriminin de yüksek olacağını söyleyerek yetiştiricilere bol kazançlara vesile olmasını dileyerek hayırlı olsun" dedi.

Vali Yardımcısı Kamil KÖTEN, İl Müdürümüz Şakir Fırat ERKAL ve Kurum Müdürlerimiz teke adayı oğlakları sahiplerine törenle teslim etti.