T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Samsunlu Kadın Girişimcilere Teknik Gezi

Yayın Tarihi : 31.10.2017

Bakanlığımızın "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında, Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projesinde yer alan Samsun'lu Kadın Çiftçilerle Muğla'lı Kadın Çiftçilerimizi buluşturmak ve çalışmalarını paylaşmak amacıyla, İlimizin Yenice Mahallesinde yaşayan Kadın Çiftçilerimizden Harika Durgut'un misafiri olarak Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek'in de katıldığı bir tören düzenlendi.

Törenden sonra Muğla-Menteşe'de yer alan Kadın Kooperatifi Kurmak ve kadın çiftçilerin gelir düzeyini üst seviyelere taşımak amacıyla yola çıkan ve bu projesini hayata geçiren Ömriye Çiçek'in işletmesini ziyaret ettiler. Kooperatif bünyesinde bulunan kadın çiftçilerin el emeği ürünlerini inceleyerek kooperatif binasını da ziyarette bulundular. Buradan Muğla'nın kültürel ve yöresel miraslarını merakla; Konakaltı Kültür Merkezi, Yörük Evleri ve Zahire Pazarına gezinti yaptıktan sonra ertesi günün teknik gezisini merakla bekleyerek konakladıkları otele döndüler.

Ertesi gün Dalaman ilçemizde Solucan Gübresi projesini hayata geçiren Çiğdem Gün'ün işletmesini ziyarette; Çiğdem Gün'ün projesini hayata geçirirkenki süreci, yaşadığı tecrübeleri ile İl ve İlçe Müdürlüğünden aldığı desteği Samsun'lu Kadın Girişimcilerle paylaştı.

Aynı gün Köyceğiz İlçemizin Çandır Mahallesinde Kırsal Turizm Projesini hayata geçiren girişimci kadın çiftçilerimizden Hatice Demirtaş'ın işletmesini ziyaret ettiler. Kadın girişimcimiz Organik Köy olmaya aday Çandır Mahallesindeki işletmesinde yetiştirdiği organik ürünleri tanıttı, işletmesinin işleyiş sürecini ve bu projeleri birleştirerek hizmet sektörüne nasıl dahil olduğunu paylaştı. Bu teknik geziden sonra Dalyan-Kaunos Kral Mezarlarının da görüldüğü tekne gezisi düzenlendi.

Bir sonraki gün Fethiye İlçemiz, İncirköy Mahallesinde yaşayan Beral Solmaz'ın hayata geçirdiği Kayın Mantarı (İstiridye Mantarı) işletmesi ziyaret edildi. Çiftçimiz bu işletmeyi kurmaya nasıl karar verdiğini ve bu süreçte yaşadıklarını paylaştı. Samsun'lu girişimci kadınlar tesisi dolaştıktan sonra İlçe Merkezinde bulunan Fethiye Yörük Türkmen Derneği'ni ziyaret ettiler. Fethiye'nin dünyaca ünlü plajlarından Ölüdeniz'i ve Saklıkent'i de keşfe çıkan Samsun'lu girişimci kadınlarımız, Muğla'nın doğal güzelliklerine hayran kaldıklarını belirterek, Muğlalı Kadın çiftçileri de Samsun'a davet etti ve kendileri için sağlanan tüm olanaklar için teşekkür edip memnuniyetlerini belirterek Samsun' a hareket ettiler.