T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İncirköy Muğla’nın Lavanta Merkezi Olma Yolunda…

Yayın Tarihi : 22.1.2018

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi 2015-2018 yılları arasında Muğla dâhil 38 ilde devam etmektedir. Projenin amaçları; Itri-tıbbi bitkiler ile boya bitkilerinin yetiştiriciliğinin arttırılması, Üretimin iç ve dış talebe uygun bir şekilde geliştirilmesi, Doğal ve biyolojik kaynakların korunması, Kırsal kalkınmanın sağlanması, Araştırma, yayım ve çiftçi bağının güçlendirilmesi, Üretimin geliştirilmesi, Kayıt ve izlenebilirliğin sağlanması, Üretim havzalarının oluşturulması, Sektörel işbirliğinin artırılmasıdır.

Türkiye tıbbi ve aromatik bitki türü açısından zengin bir coğrafyaya sahiptir. Ülkemiz endemik bitki varlığı bakımından toplam 3.500 adet endemik bitki türü mevcuttur. Türkiye genelindeki endemik türlerin ise %12'si Muğla'da yetişmektedir. Muğla'da Endemik tür olarak 417 tür bulunmaktadır.

Muğla ili tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden çok zengin olup kekik tüm bölgemizde doğal olarak yetişmektedir. Ayrıca Defne, Adaçayı, Keçiboynuzu, Salep, Meşe Palamudu ve Sığla Ağacı tüm kıyı bölgelerimize yayılmış durumdadır.

Proje kapsamında 2015-2017 yılları arasında; 132.000 adet adaçayı fidesi, 100.000 adet kekik fidesi, 9.000 adet oğulotu fidesi, 440 kg salep yumrusu, 100 adet sakız ağacı fidanı, 11.000 adet defne fidanı, 230 kg karabuğday tohumu dağıtılarak yaklaşık 112 da alanda demonstrasyon çalışması yapılmıştır.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi kapsamında Lavanta tarlaları oluşturmak, Müdürlüğümüzce dikimi yapılan adaçayı tarlalarını kontrol etmek ve çeşitli kurslarımıza katılarak, kursları başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikalarını vermek üzere Fethiye İlçemiz İncirköy Mahallesinde bir program düzenlendi.

Düzenlenen bu programa; Muğla Valisi Esengül CİVELEK, Fethiye Kaymakamı Muzaffer ŞAHİNER, Fethiye Belediye Başkanı Behçet SAATÇI, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat ERKAL, Kurum Müdürleri, İlçe Müdürleri ve Üreticiler katıldı.

İncirköy Mahalle Muhtarı Orhan ORHUN yaptığı konuşmada; İncirköy'ü Lavanta üretim merkezi haline getirmek istediklerini söyleyerek, herkese katkılarından ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat ERKAL yaptığı konuşmada; 2015-2018 yıllarını kapsayan Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimi Projesinin 17 ilde uygulandığını ve en başarılı olan ilin bizim ilimiz olduğunu vurguladı. Bu başarıda Muğla Üniversitesinin, Orman Bölge Müdürlüğü'nün ve Üreticilerimizin katkısının büyük olduğunu, asli görevimizin eğitim ve yayım çalışmaları yapmak olduğunu, demonstrasyon çalışmaları ile alternatif ürün yetiştirmek, çiftçiye katma değeri yüksek, gelir düzeyini arttıracak yetiştiricilik yapmak adına yol göstermek olduğunu belirtti. İl genelinde yaptığımız eğitimlerle 20.000' e yakın üreticiye ulaştığımızı, burada da lavanta tarlası tesis edeceğimizi, 7000 adet lavanta fidanı dağıtımı yapılacağını kaydetti. Muğla'nın ormanlarının Tıbbi ve Aromatik Bitki varlığı açısından doğal olarak oldukça zengin bir varlığa sahip olduğunu, fakat bu projelerle bu alanları daha da fazla arttırarak ekonomiye ve üreticiye katkı sağlamasını arzu ettiğini söyleyerek, önümüzdeki günlerde daha büyük projelerle karşınızda olmayı umuyoruz dedi ve herkese katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Muğla Valisi Sayın Esengül CİVELEK ise yaptığı konuşmada; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün İncirköy'de başlatmış olduğu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesinde üreticilerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Muğla'mızın tarımda güçlü bir kent olduğunu, bu vesile ile İl Müdürlüğünün uyguladığı bütün projelerin başarıyla sonuçlandığını, İncirköy'de ki lavanta üretiminin için çok çok bereketli olmasını dilediğini, vatandaşın meslek sahibi olabilmesi için açılan kurslarla elde ettikleri bilgiyi ve beceriyi son derece önemsediğini belirterek, herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor ve saygıyla selamlıyorum dedi.

Konuşmalar tamamlandıktan sonra, Muğla Valisi Esengül Civelek ve beraberindekiler İncirköy Mahallesinde bulunan Çalba Aromaterapi Merkezine giderek firma sahibi İlhan ÇIRPAN'dan firma hakkında bilgi aldı. Daha sonra önceden tesis edilen Özcan SÖNMEZ'e ait adaçayı tarlasına gidilerek incelemelerde bulunuldu. Daha sonra buradan 2016 yılı Genç Çiftçi Desteği Projesi'den faydalanarak Küçükbaş Hayvancılık Tesisi işleten Zeren ORHON'un işletmesi ziyaret edildi. Son olarak Murat OLGUN'a ait tarlaya gidilerek lavanta dikimi gerçekleştirildi.

2018 yılında 164.000 adaçayı fidesi, 20.000 kekik fidesi, 240 kg salep yumrusu, 5000 adet defne fidanı, 200 sakız ağacı fidanı, 2.000 şeker otu fidesi, 6.000 oğul otu fidesi ve 10.000 lavanta fidesi dağıtılarak yeni demonstrasyon alanları kurulacak ve eğitim çalışmalarına devam edilecektir.